Kai važiuoji per Olando salą, visur akį traukia malūnai ir rodyklės su pavadinimu Loppis.
Malūnai
Malūnai – olando salos simbolis. Iš ankčiau čia buvusių apie 2000 malūnų, likę 400 saugomi ir tausojami. Malūnų galima rasti visokiausių ir senų dar iš 17a. medinių, ir mūrinių ir naujoviškų generuojančių elektrą. Vieni sulūžę, kiti atnaujinti iš tolo šviečia, treti palaikomi tiek, kad nesugriūtų, bet kur bevažiuosi, pakelėje matyti daugybė malūnų. Man malūnai labai priminė Estijos Saremo salas, ir iš tikrųjų malūnai labai panašūs, nes ir Saremo salose tam tikru metu gyveno švedai
Dvarai
Dvarų Olando saloje nėra tiek ir daug. Be įspūdingų Solliden rūmų, likę dvarai atrodo tiesiog pagerinti, pagražinti namai. Gražiausią mums dvarą radome pačiame salos viduryje, visai ne prie jūros! Bet jūra Olando saloje juk visur netoli – plačiausia salos vieta 16km. 😉 Daugelis jų dabar pavirtę viešbučiais, kartu šalia įkurusiais ir muziejų. Daugelį jų aplankėme tiesiog pravažiuodami, kol mažylė pūtė į akį mašinoje, gaila nė vieno dvaro neteko apžiūrėti iš vidaus.
Daiktų turgeliai
Loppis – žodis, kurį vis matydavome prie kelio su nuorodomis, rodyklėmis ar darbo laikais. Atrodo pavažiuoji kilometrą ar du, ir štai vėl rodyklė į Loppis. Na mes, kaip lietuviai, pripratę pakelėse matyti žmones pardavinėjančius sodo gėrybes, daržoves, uogas ar grybus, ilgai svarstėme, ką tas Loppis siūlo. Kol galų gale po kokios savaitės saloje, radome laiko išsiversti šį žodį. O tai pasirodo – senų daiktų (“blusų“) turgelis! Tiek daug nuorodų nebuvome matę nė vienoje Švedijos vietoje!
Olando saloje gyvena daug laisvų menininkų, tad neabejojame, jog turgeliai turėtų būti įspūdingi!
Apie malūnus:
http://www.olanningen.com/oland/olands_kvarnar.htm
Dvarai:
http://www.skedemosse.com/
http://www.ottenbykonst.se/ottenby-kungsgard
Turgelių žemėlapis:
http://loppiskartan.se/hitta/loppisar_inom_100_km_fr%C3%A5n_%C3%B6land
Parašykite komentarą