Dar prieš kelis metus pažinojau žmogų vardu Alvar. Ką tai reiškia sužinojau tik kelionės į Švediją metu. Olando saloje vienos didžiausių natūralių pievų su reta augmenija, kurios gali išsilaikyti net neganomos. Mišku neapauga, nes tėra nedidelis vos vieno kito centimetro storio dirvožemis, medžiai neatsilaiko. Užtat galima rasti daugybę retų augalų būdingų prerijoms. Didžiausia tokia pieva Europoje būtent ir yra Olando saloje. Dirvožemio sluoksnis čia tesiekia 0,5-2cm.
Karums pieva ir kapavietės
Mes pačią didžiausią pievą Stora Alvaret tik pravažiavome, bet ilgiau pabuvome Karums Alvar pievoje. Čia plyti ne tik milžiniška pieva, su akmenų tvoromis, bet ir senos senovinės kapavietės. Jos čia atsirado maždaug 1000-500 metų pr.Kr. Gražiausia kapavietė – Nojaus arka – iš akmenų sudėta laivo forma. Mūsų didžioji nepaprastai džiaugėsi ir apšokinėjo visus laivo akmenis nuo pradžios iki pabaigos.
Pačios Karums Alvar žemės dabar taip pat išnaudojamos. Bandoma atkurti apie 1800 metus vykdytą žemdirbystę. Po vienerius metus laukuose auginami rugiai ir miežiai, po to trejus metus laukai virsta pūdymu. Tiesa, dabar rankomis jau niekas nedirba, bet pasitelkia modernią žemės ūkio techniką.
O mes sutikome dar ir laisvai šokuojatį pievų “valdovą“ – milžiniškų ragų savininką aviną. Pasitaikė visi drąsus ir atšokavo netoli mūsų!
Mysinge ir Gettlinge kapavietės
Šios kapavietės įsikūrusios prie pat Stora Alvaret – didžiausios pievos. Ne tik pieva, bet ir kapavietės milžiniškos, tęsiasi kokius 2km. Vaizdai labai gražūs, į vieną pusę plyti pieva, kitoje pusėje atsiveria jūros vaizdai. O dar įvairiomis formomis sustatyti akmenys, paliko įspūdį ne tik mums. Čia stojo ir stojo automobiliai, iš kurių išlipdavo įvairiausi žmonės ir eidavo grožėtis vaizdais.
Daugiau informacijos apie Karums Alvar:
http://www.lansstyrelsen.se/kalmar/sv/djur-och-natur/skyddad-natur/Naturreservat/borgholm/karum/Pages/index.aspx
Daugiau informacijos apie Gettlinge kapavietes:
http://sv.wikipedia.org/wiki/Gettlinge_gravf%C3%A4lt
Parašykite komentarą