Stenshuvud nacionalinis parkas – dar vienas nuostabus gamtos kampelis Švedijoje. Parkas visai nedidelis viso labo 4 kvadratiniai kilometrai. Nacionalinis parkas prie pat jūros. O pagrindinis jo akcentas ne tik įvairi augmenija, bet ir 4 iškilusios kalvos, labai primenančios akmenuotas, kiek pliktelėjusias galvas.
Atvykstame
Patogiausia į nacionalinį parką atvykti nuo Mellby miestelio pusės. Tada kelias atveda tiesiai į pagrindinę stovėjimo aikštelę su gamtos muziejumi. Bet mes važiavome iš Kivik miestelio ir pataikėme pasukti į Kivik Musteri gamyklą ir sodus.
Per juos galima irgi pasiekti Stenshuvud nacionalinį parką, ir nors aikštelė ne pagrindinė, bet nė kiek nesigailėjome. Iš aikštelės vedė takelis link 3jų pagrindinių parko kalvų. Mes radome ratu vedanti takelį, kuriuo nuėjome kokius 4km. Galėjome pasigrožėti nuostabiais vaizdais ir apėjome beveik visą parką!
Kalvos
Takelis link kalvų vedė per seną mišką su milžiniškais medžiais. Diena buvo ganėtinai karšta, o miško tankmėje jautėme malonią vėsą. Taip kopdami miško takeliu pasiekėme pirmosios kalvos viršūnę. Netikėtai miškas baigėsi, atsivėrė uolėta viršūnė ir kerintis vaizdas į pajūrį! Nuostabu! Čia didžioji užkando, nes užkopėme beveik 100m! Bet atėjusios dvi moteriškės iš paskos su lojančiu šunimi pažadino mažylę. Nežinojome ar teks vėl bėgti prie mašinos.. Visa laimė mažylė dar kartą užsnūdo, bet mums jaua teko bėgti tolyn nuo moteriškių ir jų šuns.
Pirmoji, šiaurinė viršūnė mums patiko labiausiai. Gal kad pirmoji? Po jos aplankėme dar rytinę ir pietinę, paskanavome gervuogių. Pietinė pasirodė lankoma labiausiai, turbūt dėl to, kad arčiausiai pagrindinės stovėjimo aikštelės.
Gamtos centras
Aplankę pietinę viršūnę turėjome rinktis, sukti takeliu atgal link automobilio, ar pasiekti Naturum – gamtos muziejų. Šiek tiek pasvarstę ryžomės iššūkiui. Link gamtos muziejaus jau vedė daug platesnis takelis, ir daug daugiau jame žmonių. Kai kurie net su vaikiškais vežimėliais, nes dalis takelių pritaikyti neįgaliesiems. Pakeliui į centrą galima pamatyti akmenis-senovinius paminklus, milžiniško storio medžius, daugybę apsamanojusių akmenų.
Gamtos centrą aplankė tik didžioji su tėčiu, mažylė su manimi skaniai snaudė miške nešynėje.
Pajūrio takelis
Atgal labai nesinorėjo grįžti tuo pačiu takeliu, tad labai apsidžiaugėme radę kitą, vedantį pajūriu. Jis buvo ne mažiau įspūdingas, nei kalvų takelis. Pajūrį matėme visokį ir akmenuotą, ir smėlėtą.
Radome didžiulį pajūrio akmenį, mažutėlaitį švyturį. Vėliau takelis nusisuko nuo pajūrio ir mes vėl grįžome į seną, tankų mišką. Dažnai takeliu einant tekdavo šokuoti nuo akmens ant akmens. Labai bijojau, kad mūsų didžioji nepervargtų, tai vargo tėtis, kuris kartas nuo karto vis panešdavo mūsų didžiukę ant pečių!
Gal būtų ir pati sėkmingai nuėjusi visą takelį, bet dar norėjome vakare išsimaudyti jūroje, tad taupėme jos jėgas.
Netoli automobilio priėjome takelį vėl pritaikytą neįgaliesiems. Jame matyti neįtikėtinų augalų – milžiniškų kaštonų, rododendrų.. Visada maniau, kad rododendrai mėgsta šilumą, bet pasirodo ir čia jie puikiai veši!
Beinant miško takeliu kelią perbėgo stirna, o prie pat stovėjimo aikštelės radome visą bandą besiganačių jaučių!
Iškyla mums labai labai patiko! Dar kartą ja pasidžiaugėme toje pačioje stovėjimo aikštelėje valgydami pietus ir stebėdami jaučių gyvenimą, bei klausydamiesi baubimo.. 🙂
Jei būsite netoliese labai rekomenduotume aplankyti šį nacionalinį parką ir jums!
Daugiau apie Stenshuvud nacionalinį parką:
http://www.naturvardsverket.se/en/In-English/Start/Enjoying-nature/National-parks-and-other-places-worth-visiting/National-Parks-in-Sweden/Stenshuvud-National-Park/
http://en.wikipedia.org/wiki/Stenshuvud_National_Park
[…] visai ką kitą. Ar gailėjomės? Tikrai ne! O viskas prasidėjo tuo, jog po apsilankymo Stenshuvud nacionaliniame parke, labai norėjosi pamatyti dar kokį kitą nacionalinį parką. Taip mums patiko Stenshuvud. […]