Važiuodami į Jellingą, visai netoli Billund ir Legolando, tikėjomės išvysti paprastą muziejų ir šiek tiek sužinoti apie vikingus. Bet muziejus pateikė daug netikėtumų – radome Danijos gimimo sertifikatą, išsiaiškinome Bluetooth simbolio kilmę, žvalgėmės su virtualios realybės akiniais ir sužinojome įvairių sužeidimų pasekmes.
Kai atvažiavome į Jelling’ą jis atrodė ramus apsnūdęs nedidelis miestukas su gausybe rodyklių į Unesco paveldą. Bet užteko tik pastatyti automobilį, apeiti muziejaus pastatą ir atsidūrėme tarp įvairių mokyklinių, turistinių grupių ir gausybės žmonių. Lauke nemenkas plotas su įdomybėmis – bažnytėlė su kapinėmis, akmuo su runomis, atkurtas senovinis milžiniškas vikingų laivas, kadaise buvęs iš akmenų, pilkapiai. Visa aplinka nuostabiai sutvarkyta.
Įėjome į modernų muziejaus pastatą. Mūsų nustebimui – paroda nemokama. Tai buvo pirma mūsų pažintis su tikru interaktyviu danų muziejumi. Mes buvome net išsižioję, kokia gali būti įspūdinga istorijos paroda.. Pro siaurą tunelį su vaizdais papuolėme į kambarį, kur mergaitės galėjo pasėdėti vikingų karaliaus soste. Tiems, kas netelpa soste – suolelis su laužų vaizdais ir pasakojimu apie istoriją.
Išlindome į didesnę salę. Specialus apšvietimas, vaizdai ant sienų sukuria ypatingą atmosferą. Čia susipažinome su tuometiniu vikingų gyvenimu. Užtenka tik spustelėti mygtuką ir ant sienos gali stebėti pasirinktas juodai baltas scenas. Mes kiekvieną sceną turėjome garbės stebėti net po du kartus, nes juk būtina kiekvienai mergaitei paspausti visus mygtukus. 🙂 Tokiu būdu sužinojome, kaip pastatydavo namus, kaip išplaukdavo į jūrą, ką veikdavo žmonos pasilikusios kaime, kaip bausdavo nusikaltėlius, kaip švęsdavo, kaip žaisdavo.
Susipažinome su vikingų mityba – mergaitės suko diską su metų laikais, o mes galėjome įsitikinti, kad jie valgydavo ne ką prasčiau už mus. 🙂 Ilgiausiai reikėjo sulaukti savo eilės prie nukauto žmogaus. Čia daugybė ginklų skirtingose kūno vietose, ir mes buvome vyresnėlės priversti atidžiai perskaityti, kas nutinka po kiekvieno sužeidimo ir per kiek laiko žmogus žūsta ar atsigauna.
Išėjus iš salės nupieštos pėdos, vedančios į pomirtinį gyvenimą pagal vikingus. Berniukai vaikščiojo pėdomis pirmyn atgal ir tik nenoromis užleido mums takelį. Juo žengdami drąsiai mes tikrai nesijautėme..
Antrame aukšte daug informacijos jau apie katalikų tikėjimą, jo plitimą Europoje. Žinoma, paminėta ir Lietuva, kaip paskutinė pagoniško tikėjimo salelė Europoje. Čia artimiau susipažinome ir su vikingų karaliumi Haraldu Mėlynadančiu. Jis suvienijo Daniją ir Norvegiją, buvo sumanus strategas. O jo inicialų runos sujungtos ir panaudotos, kaip “Bluetooth“ simbolis dabar jau paplitęs visame pasaulyje. Karaliaus Haraldo metu Jelling buvo pastatyta ir milžiniška medinė gynybinė tvora ir nutiestas ilgas medinis tiltas per pelkes. O akmenys su iškaltomis runomis skirti tėvui ir motinai atminti, laikomi Danijos karalystės gimimo liudijimu. Įdomiai sukurti stendai su bažnytėlės statybomis – iš vienos pusės pažiūrėjus matomas vienoks vaizdas, iš kitos – kitoks. Reikia pripažinti, jei šiandien mūsų kas nors paklaustų, kur reikia pasisemti idėjų kuriant muziejų, būtinai pasiūlytumėm nuvykti pas Jelling vikingus.
Kai jau atrodė viską apžiūrėjome, užkopėme ant pastato stogo pažvelgti į tolį. Suolelis visas buvo užimtas, tai ieškodami kur pasidėti nuėjome prie žiūronų. Iš pradžių nelabai ir ketinome pro juos žiūrėti, atrodo viskas matosi ir taip.. Kol kažkas iš mūsų žvilgtelėjo ir nebeatsitraukė. Pasirodo pažiūrėjus pro žiūronus, spaudžiant mygtukus galima matyti būtent tos vietos, į kurią nukreiptas objektyvas, vaizdą pasirinktais metais. Nieko sau.. Pasižadėjome pro žiūronus daugiau taip sau nepraeiti..
Pro Jellingą veda ir senasis dviračių bei pėsčiųjų takas Haervejen. Be jokios abejonės, gavome progą stebėti dviračiais keliaujančius žmones. Jie apsistodavo ir Jelling kempinge, kur šiek tiek skaudama širdimi galėjome juos stebėti ir pakalbinti po staigiai nutrūkusios mūsų kelionės dviračiais. Mes dabar jau nė kiek nebuvome panašūs į keliautojus dviračiais, o tiesiog paprasti sergantys – sveikstantys automobiliniai turistai.
Daugiau apie Jellingą:
http://en.natmus.dk/historical-knowledge/denmark/prehistoric-period-until-1050-ad/the-viking-age/the-monuments-at-jelling/the-jelling-stone/
http://en.natmus.dk/museums/kongernes-jelling-home-of-the-viking-kings/
http://www.visitvejle.com/ln-int/vejle/vikings-jelling
http://www.haervej.com/ln-int/haervej/ancient-road-haervejen
[…] Užduotis ne iš lengvųjų, internete ne visi reklamuojasi ar turi dramblių. Netikėtai Jellinge pakliuvo lankstinukas su Givskud zoo sodu ir ant jo besipuikuojančiais […]