Vesprem miestelis, nutolęs vos 10km nuo Balatono ežero, mums parodė įvairius savo veidus. Pirmasis veidas paprasto simpatiško miestelio su išsitęsusiais priemiesčiais. Antrasis veidas su nepaprastai gyva, šurmuliuojančia turgaviete. Trečiasis veidas be galo klaidaus miestelio su gausybe vienpusio eismo, dažnais akligatviais ir siauromis gatvėmis. Na, o ketvirtasis, su nuostabiai iškilusiu virš miesto senamiesčiu ir toli siekiančiais vaizdais į kalnus. Net ir dabar prisimenant Vesprem turi kažką šiek tiek unikalaus, kažką šiek tiek chaotiško, kažką, kas patraukia..
Jei į miestą atvykome lengvai, tai pačiam mieste teko gerokai paklaidžioti. Atrodo viskas turėtų būti taip paprasta, senamiestis ryškiai matomas ant kalvos, bet.. Bet norėdami pastatyti automobilį nemokamai ir netoli senamiesčio užgaišome gerokai. Vis sukome ir sukome ratus siauromis gatvelėmis ir tik vos vos po penkto rato ištrūkome.. 🙂 Labai keista, kad šis mūsų paklydimas baigėsi sėkmingai ir apačioje senamiesčio, Miklos gatvės pradžioje, pasistatėme automobilį nemokamai..
Pirmasis vaizdas, kurį pamatėme, tai gražiai tvarkomas būsimasis parkelis prie upelio senamiesčio apačioje. Čia mergaitės puolė eiti ne takeliais, o grioveliais vandeniui nutekėti. Visa laimė, kad buvo ganėtinai sausa.. Taip lėtu 1,5 metukų griuvinėjančios mažylės žingsniu pasiekėme laiptus į senamiestį ties Benedek kalva.
Šv. Steponas su šv. Gizela
Benedek kalva su kryžiumi siūlo nuostabius vaizdus į Bakony kalnus tolumoje, Vesprem 50m aukščio viaduką ir apačioje esantį upės Sed slėnį. Netrukus atsiduriame apjuosto senamiesčio viduje. Jis jau nebe toks gražus kaip iš tolo. 🙂 Šiame senamiesčio gale gausybė bažnyčių ir paminklas šv.Steponui su šv. Gizelai pačioje Pilies gatvės pabaigoje. Šv. Steponas pirmasis Vengrijos karalius aktyviai skleidęs krikščionybę ir tapęs šventuoju, o jo žmona šv. Gizela taip pat buvusi labai gerbiama bei prisidėjo prie krikščionybės plitimo Vengrijoje. Šv. Steponas pergyveno visus savo vaikus, kas sukėlė ilgai užsitęsusį sąmyšį ir kovas dėl valdžios tarp artimų giminių. Įdomu tai, kad šv. Steponas ir šv. Gizela buvo palaidoti atskirai, ir tik beveik po 1000 metų 1996aisiais jie vėl susijungė. Dabar jų rankos saugomos kartu po stiklu Vesprem miesto bazilikoje.
Gaisrinės bokštas
Senamiestyje gausu ir įvairių galerijų bei muziejų, į kuriuos mes, deja, niekaip nebūtume suspėję. Tad žingsniavome tolyn link rotušės aikštės, kartais sutrikdomi pravažiuojančių automobilių, kurių čia išvysti visai nesitikėjome.. Neilgai trukus atsidūrėme prie Herojų vartų vedančių į senamiestį. O dešinėje mūsų dėmesį patraukė 48m aukščio gaisrinės bokštas.Į jį ne tik galima užlipti ir pasigrožėti vaizdais, bet ir paklausyti kas valandą grojančio kariljono.
Rotušės ir Ovaros aikštės
Pro vartus išėję patekome prie miesto rotušės, kur mergaitės daug laiko praleido prie paunksmėje pasislėpusio fontano, kol mes klausėmės kariljono ir dairėmės aikštėje. Galų gale atėjome į Ovaros aikštę, kur būtinai ant suolelio sukirtome priešpiečius, kad turėtumėm jėgų keliauti atgal prie automobilio. Ovaros aikštėje gausybė įvairiausių nuostabių namų, viduryje pavėsį teikiantys medžiai ir suoleliai poilsiui. Namai visi be galo skirtingi ir net kito architektūros stiliaus – barokiniai, Rokoko, Art Novo, ir.. Aikštėje taip patiko, kad turbūt būtume sėdėję be galo ilgai, jei nebūtų ant gretimo suolelio prisėdę rūkantys keistos išvaizdos žmonės. Jie mus paskandino savo tabako dūmuose ir privertė keliauti atgal..
Daugiau apie Vesprem:
http://www.veszpreminfo.hu/en
Apie šv.Steponą:
http://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Stephen_of_Hungary
Apie šv. Gizelą:
http://en.wikipedia.org/wiki/Giselle_of_Bavaria
[…] -Badacsony ir Monoszlo uolas-kalnus prie Balatono -Atkastą romėnų gyvenvietę Tac kaimelyje -Vesprem miestą ir zoologijos sodą -turkų palikimą Pecs mieste, jo apylinkių kalvas -Bugac arklių pasirodymą -Pannonhalma […]