Šią visą vasarą buvome pasiryžę savo keturmetę mokyti važiuoti dviračiu. Visos vasaros neprireikė, bet, žinoma, nieko panašaus į garsiai rėkiančias reklamas – išmoksite per 10 ar 15 minučių mums nenutiko. Būdų, kaip išmokti važiuoti dviračiu yra ne vienas ir ne du. Vargu ar yra vienas vienintelis geriausias būdas išmokti važiuoti dviračiu. Tad pabandysiu surašyti viską, ką sužinojome apie mokymą važiuoti dviračiu.
Važiavimas dviračiu susideda iš daugybės įgūdžių, juos galima išmokti atskirai – vienus anksčiau, kitus vėliau. O galima ir nieko nemokant sėsti ant dviračio ir po truputį mokytis. Idealiausias variantas, jei jūs pažindami savo vaiką pasirinktumėt jums abiems labiausiai priimtiną variantą.
Dviračio dydis
Dviratis turėtų būti toks, kad jūsų vaikas atsisėdęs tvirtai remtusi į žemę pilnu padu. Be to, dar neblogai būtų, kad pasiektų vairą šiek tiek sulenktomis rankomis.
Kaip užsėsti
Svarbu, kad vaikas abiem rankomis laikytų vairą ir tik tada perkėlęs koją sėstų ant dviračio. Atrodo toks paprastas dalykas, bet bent jau mums net po dviejų vasarų su balansiniu dviratuku vis tenka priminti – laikyk vairą.
Vairo svarbu nepaleisti tol, kol sėdima ar važiuojama dviračiu.
Kaip vairuoti
Dažniausiai pradėdamas mokytis vaikas jau turi vairavimo įgūdžius. Būna valdęs dviratuką-paspirtuką, triratuką, paprastą paspirtuką, galbūt tą patį dviratį su pagalbiniais ratukais. Jei vis tiktai vaikui dar neteko patirti, nesunkiai galima tiesiog pasivaikščioti apžergus dviratį. Kitas etapas bus posūkiai jau važiuojant.
Balansas
Balansui išmokti turbūt yra sugalvota daugiausia būdų. Ir verda aršiausi ginčai, kad būtent toks ar kitoks būdas yra vienintelis tikrasis. Mes manome, kad jie visi puikiai tinkami, nes svarbiausia, kad vaikas išmoksta. Tad kokie jie?
-Ankstyvasis būdas. Nuo mažens 2-3 metų važinėti balansiniu dviratuku.
-Greitasis būdas. Kai vaikas pasirengęs išmokti važiuoti dviračiu, surasti nedidelę nuokalnę ir leistis nuo jos tol, kol išmokstama nuvažiuoti žemyn padėjus kojas ant pedalų.
-Pigusis būdas. Nuo turimo dviračio nusukti pedalus ir naudotis kaip balansiniu dviratuku.
-Senovinis būdas. Laikyti vaiko dviratį ir bėgti šalia tol kol galima paleisti.
-Ilgasis švelnusis būdas. Laikyti už pečių ar liemens ir bėgti šalia. Vėliau galima apjuosti vaiką rankšluoščiu ir laikyti jo galus. Palyginus su senoviniu būdu jis tobulesnis, nes vaikas labiau jaučia dviračio svyravimus.
-Keistasis. Laikant vaiką, sukti nedidelius ratukus. Teigiama, kad taip vaikas pripranta pasvirti sukant ir labai greitai suvokia, kaip balansuoti. Ratukus sukti ilgokai į vieną pusę, po to į kitą.
Pedalų mynimas
Labai svarbu, kad vaikas turėtų ir pakankamai jėgos minti. Daug kur rašoma, jog minti vaikas rimčiau pradeda apie ketvirtuosius savo gyvenimo metus.
Kaip galima išmokti? Tam labai tinkami triratukai ar dviračiai su pagalbiniais ratukais. Jais važiuojant nereikia rūpintis balansu ir galima sutelkti dėmesį į pedalus. Na dar būtų neblogai kartas nuo karto žvilgtelėti, kur dviratis važiuoja ir pasukti vairą. 😉
Kita galimybė išmokti, kai tėveliai laiko vaiką ar dviratį ir vaikui belieka tik minti, o tėveliams greitai bėgti. Jei planuojate daug važinėti ir dideliais atstumais ar tiesiog turite įsigiję prikabinamą tandemą prie savo dviračio, galite mokinti minti naudodamiesi ir juo, t.y. tiesiog važinėdami su vaiku.
Startavimas
Pačioje pradžioje rekomenduojama vaiką ant dviračio šiek tiek stumti. Retas kuris vaikas gali iš karto be tėvų pagalbos startuoti. Vėliau savo indėlį vis mažinti ir mažinti. Vaikams nėra lengva išmokti pasiruošti pedalus, tad šalia savo pagalbos dar geriausia pradėti mokytis ten, kur nedidelė nuokalnė. Taip reikia mažiau jėgos.
Vaiko viena koja turi būti tvirtai ant žemės, kita spausti paruoštą pedalą. Pedalas turi būti ne pačiame viršuje, bet vos vos priekyje. Jei žvelgiant į pedalus, kaip į laikrodį – antros valandos pozicija. 🙂 Ir pedalą reikia spustelėti smarkokai, kad būtų pakankamai inercijos važiuoti.
Stabdymas
Stabdyti galima mokyti pradžioje, arba jau vėliau, kai vaikas važiuoja. Čia vėlgi priklauso nuo jūsų asmeninio pasirinkimo, ir ar saugu pirmiausia važiuoti be stabdžių. Mes stabdymą pasilikome beveik mokslų pabaigai. Tie, kurie važinėjo balansiniais dviratukais, jau moka stabdyti kojomis. Bet toks stabdymo būdas tinka tik tol, kol sėdynė pakankamai žemai. Tad reikia įgyti naują refleksą, ne nuleisti kojas, o stabdyti. Tiek spaudžiant rankinį stabdį, tiek pedalais atgal. Tam tinka įvairūs žaidimai. Galima pridėlioti įvairių kliūčių, kurias nepavojinga ir pervažiuoti. Vaikas turėtų sugebėti sustoti iki numatytos kliūties. Iš viso važiavimo dviračiu mūsiškė turbūt prasčiausiai įvaldė stabdžius, kol kas dar vis labiausiai norisi nuleisti kojas ir stabdyti plėšant batų padus. 😉
Posūkiai
Važiuoti tiesiai dviračiu gana nesunku. Tad dar vienas įgūdis – sugebėti važiuoti posūkiuose. Pradėkite nuo didelių ratų ar aštuoniukės. Vėliau ratukus galima mažinti. Tinka vėlgi įvairūs žaidimai, pvz. sudėlioti kliūtis kurias reikia apvažiuoti arba nubrėžti vingiuotą dviračio kelią.
Danga mokslui
Dėl dangos vėlgi galima rinktis du variantus. Vienas – lygus asfaltas. Tada vaikui lengviau važiuoti, minti, bet nemalonu griūti. Arba žolės dangą, galima griuvinėti į valias, bet važiuoti sunkiau. Internete radome tiek tokių, tiek tokių rekomendacijų. Mes rinkomės asfaltą, nes mūsų mergina labai atsargi ir griūti visai nesiruošė. Reikalavo, kad mes laikytumėm kuo ilgiau, tol, kol nebuvo absoliučiai įsitikinusi savo sugebėjimais.
Ką laikyti?
Trumpai paminėjau prie balanso mokslų, kad galima laikyti arba dviratį, arba patį vaiką. Tikrai išmoksta tiek tie, tiek tie vaikai. Bet dažniau pasitaikančios rekomendacijos būtinai laikyti tik vaiką, ne dviratį. Teigiama, kad taip vaikas greičiau prisitaiko prie dviračio svyravimų ir išmoksta balansuoti.
Aš sugebėjau taip laikyti vaiką, kad net švelniai nuvirto su visu dviračiu man tebelaikant. 🙂 Ne veltui mūsų didžiukė visada akcentuodavo, jog labiau patinka, kai laiko tėtis – jis laiko tvirčiau. 😉
Kaip suprasti, kad vaikas jau pasirengęs ir psichologija
Šitas momentas man pats sunkiausias. Aš niekada nebūnu tikra, kad štai jau laikas. Lengviausia pamatyti, kai vaikas važinėja balansiniu dviratuku. Jei daug laiko praleidžia užkėlę kojas, jaučiasi drąsiai – tikrai metas tikram dviračiui su pedalais. Atsargesniems vaikams ar nemėgstantiems naujovių svarbiausia psichologinis paruošimas. Juk reikia įtikinti, kad reikalingi pedalai, arba visai nereikalingi balansiniai ratukai.
Jei laikote, niekada nepaleiskite vaiko jo neperspėję, ir nesusitarę. Pasitikėjimas tarp jūsų yra vienas svarbiausių dalykų mokantis važinėti dviračiu. Ir ne tik dviračiu..
Saugumas
Mes važinėjame tik su šalmu ir pirštinėmis. Važiuoja mūsų keturmetė labai lėtai, bet dar važinėjant balansiniu dviratuku įsitikinome, kad šalmas būtinas. Mažiausiai 2 kartus šalmas išgelbėjo nuo traumos. Vieną kartą važiuojant nuo nedidelio kalnelio žvyrkeliu dviratį sumėtė ir griuvo ant nugaros, trenkėsi šalmu į žvyrą. Kitą kartą pamiršo stabdyti ir tiesiu taikymu lėkė į tilto atramas. Žmonės, kurie buvo arčiau net bėgo bandydami išgelbėti, nespėjo. Išgelbėjo šalmas ir dviratis, jie atsitrenkė į atramas ir mūsų mergaitė net nenukrito nuo dviračio.
Jei ketinate išvažiuoti į dviračių takelį, ar net kelią, rekomenduojama:
-Dėvėti ryškius drabužius
-Mokėti važiuoti lėtai ir stabdyti
-Sustoti prie kiekvienos sankryžos ir kelio
-Prieš važiuojant per kelią pažiūrėti į abi puses
-Laikytis dešinės kelyje
-Naudotis skambučiu ir perspėti pėsčiuosius
-Visada perspėti tėvelius, kad važiuos dviračiu
Populiariausias būdas išmokti važiuoti dviračiu:
http://www.bhg.com/health-family/activities/games/how-to-learn-to-ride-a-bike-in-15-minutes/
O žinote, kas smagiausia? Tai, kad vieną kartą išmokęs važiuoti dviračiu vaikas tą įgūdį išsaugos visam gyvenimui!
Parašykite komentarą