Su abiem mergaitėmis kūdikystės etapą užbaigėme. Pats laikas parašyti, kaip mums sekėsi gyventi palapinėje. Kokie mūsų įspūdžiai, kas pavyko, o kas ne.
Jei trumpai, tai mums palapinėje su kūdikiu nebuvo nė truputėlio sunkiau nei kur nors kitur. 🙂 O kartais gal net truputėlį lengviau, nes grynam ore mūsų mergaitės miegodavo geriau.
Bet jei jums nuskambėjo, kad buvo lengva, tai tikrai ne. Mums su kūdikiu, kur bebūtumėm, lengva būna retai.. 😉
Kodėl palapinė
Net ir su kūdikiu mes vis norėjome nesėdėti vienoje vietoje, keliauti. Čia palapinė labai palengvino mūsų gyvenimą. Kur bebūtumėm, bevažiuotumėm kūdikis miega visą laiką toje pačioje palapinėje, tame pačiame miegmaišyje. Ir bent jau miego metu jaučiasi saugus ir pažįstamoje aplinkoje. Tas pats kvapas, tas pats vaizdas pramerkus akeles vidury nakties.
Kitas geras dalykas, kad nėra kur nukristi, nusiridenti – žemė visai čia pat.
O svarbiausia, mūsų atveju, ilgesnis ir gilesnis miegas gryname ore. Tiesa, pradžioje, kol pripranta miega jautriau. Bet jau po kokios trečios, ketvirtos nakties mūsų mergaičių miegas visada pasitaisydavo.
Didelė palapinė
Kas smarkiai pasikeitė, kai pradėjome keliauti su kūdikiu? Tai mūsų palapinė ir vieta, kur ją statome.
Iš pradžių su didžiąja į pirmąją kelionę išvykome su mūsų įprasta dviviete palapine. Nedidukė, lengva, žema, mums niekada nieko daugiau nereikėjo. Ir štai čia pasistatome, įlendame į vidų su kūdikiu ir pradeda lyti.. Lauke karšta, mūsų didžioji visa šlapia nuo prakaito. Žaisti jai nusibodo, ir mums nelengva keturlinkiems, tiesiog visiems nepatogu ir nesmagu.. Apsisprendėme, ir to jau 4 metai nesigailime – įsigijome erdvią, šeimyninę, su dideliu prieangiu 5 vietų palapinę.
Dabar kai šviečia saulė, palapinė tiek neprikaista, nes didelė erdvė. Jei lyja – visi įsitaisome dideliame prieangyje, ar dar didesniame miegamajame. Galime ir patogiai atsisėsti, ir patogiai atsistoti. Kūdikis gali sau ropinėti pirmyn, atgal, ar aplink vidinį palapinės sluoksnį. Prieangyje įsitaisome prie stalo, galime ir maistą gaminti, ir valgyti.
Kur statyti palapinę
Turėdami mažylių daug labiau apgalvojame, kur statysime palapinę. Kokia vieta mums puikiausia? Ten, kur pavėsis ir nešviečia saulė. Taip lengviau migdyti pietų miego – ne taip karšta. Be to, miegame palapinėje daug ilgiau, tad kaitina ir rytinė saulė. Gerai ir užuovėja, nes pučiant vėjui kraštiniai palapinės gyventojai labiau atvėsta. O mūsų keturmetę dažniausiai guldome prie krašto, kad nenugultų mažylės.
Baigėsi ir tas laikas, kai mus galėdavote rasti tolimiausiame ir ramiausiame kempingo krašte. Dabar stengiamės būti kuo arčiau tualetų, virtuvės ir kitų gėrybių. Tiesiog sunku ir suskaičiuoti kiek kartų su vaikais mums tenka vaikščioti pirmyn atgal. Tai kas nors išsitepė, tai išalko, tai dar kas ypatingo nutiko.
O smagiausia, jei netoliese būna vaikų žaidimų aikštelė. Ten bent jau paaugę vaikai daugiausia laiko kempinge ir praleidžia. 🙂
Patiesiame palapinėje
Kad šiltai ir patogiai miegotume įsigijome dvigulį savaimę prisipučiantį čiužinį. Deja, teko atsisveikinti su paprastais kilimėliais. Labai norėjosi, kad kūdikėliui būtų tikrai šilta, juk jie dar tokie mažyčiai ir greitai atvėsta. Čiužinys tik 5cm storio, bet tokio storio pilnai ir užtenka. Nė vienas mūsų nesiekiame žemės gulėdami.
Mūsų kūdikiai labai neramiai miega, rytais kartais rasdavome nukeliavusius už čiužinio ribų. O kartais ir padėjusius galvą ant plikos žemės. Tad dabar labai stengiamės gale čiužinį pristumti prie pat palapinės krašto, kad vietos liktų kuo mažiau. O kai jie ūgteli ir nebelieka staigios kūdikių mirties sindromo rizikos, tai padedame, viršugalvyje tolėliau, drabužėlių ar pagalvę.
Miegmaišis
Miegmaišį išsirinkome vaikišką skirtą 110cm mažyliams. Vėliau miegmaišis “paūgėja“ iki 140cm. Kodėl rinkomės kuo mažesnį? Didesnį miegmaišį sunkiau prišildyti, o vėliau šilumą išlaikyti. O mes kartais miegam palapinėje ir prie 0-5C laipsnių. Visa laimė su tokiais mažyliukais – retai. 😉
Sunkiausia miegmaišyje miegoti buvo su didžiąja 7 mėn. amžiaus. Bent jau tuo metu mūsiškiai naktimis labai pradeda spardytis visaip bandydami nusikloti. O miegmaišio nusikloti nepavyksta. Tada ne tik susisuka jis visas, bet ir galva įsiremia į miegmaišio kapišoną. O ką reikia daryti tokiu atveju? O gi, žinoma, klykti, kad pabustu mama ir išgelbėtų. 🙂 Kai kuriomis neramiomis naktimis taip tekdavo gelbėti 2-3 kartus. O 8 mėnesių mūsų didžioji jau nebesiskųsdavo kapišonais. Naktį apsivertusi ji tiesiog išropodavo iš miegmaišio iki pusės ir laiminga padėdavo galvą šaltai ir vėsiai ant čiužinio. Ką darydavom mes? Jei naktis būdavo šalta – visaip bandydavome “sukišti“ ją atgal. 🙂 Šitai problemai sprendimo ir neradome. Tiesiog kitą vasarą problema jau buvo išaugta.
Girdėjome, kad kiti migdo vaikus maniežuose, specialiose kūdikių palapinėse ar kartu su mama tame pačiame miegmaišyje. Bet mes taip nebandėme. Man atrodydavo labai sunku ir nepatogu visokia tokia įranga, o mano miegmaišyje vietos ne tiek ir daug, kad tilptų vaikas.
Žindymas palapinėje
Kad su kūdikiu galėtumėm nakvoti palapinėje teko sugalvoti, ir kaip jį valgydinti naktį. Mes niekada nemokėjome trumpai pavalgydinti ir paguldyti toliau miego. Todėl teko miegoti su atsegtu miegmaišiu. Dažnai apsirengus porą megztinių, kad būtų šilčiau. Meluočiau, jei sakyčiau, kad nebuvo naktų, kai svajojau pagaliau užsisegti miegmaišį. Bet nė karto dėl to nesinorėjo keisti palapinės į naminę lovą. 😉
O juokingiausia turbūt būdavo, kai turėjome tik vieną mažylę. Kad ji visada miegotų tarp mūsų, pagal mano komandą 2-3 kartus per naktį keisdavomės su vyru vietomis. Ko tik žmogus nepadarai dėl pirmojo vaiko. 😀
Antroji mergaitė tokio komforto jau neturėjo.. Palapinės pakrašty padėdavom lagaminą, kaip užuovėją. Tad vartydavomės jau tik aš ir mažylė. 😉
Higiena
Su kūdikiu mes nakvojome tik kempinge, tad visada būdavo kur nusiprausti. Kad būtų dar lengviau, stengdavomės rinktis kempingus su spec.kambariais kūdikiams. Ten pervystyti ar nuprausti būdavo net paprasčiau ir patogiau nei namuose.
Iš keistesnių dalykų, tai iki 6 mėn. savo kūdikių veiduką prausdavom tik su pirktiniu geriamu vandeniu.. 😉
Apranga
Nakvynės palapinėje iššūkis – kintanti temperatūra. Prieš kiekvieną naktį atidžiai išstudijuodavau, kiek laipsnių mažiausiai žada. Pagal tai ir aprengdavau. Prieš užmiegant būdavo kiek per šilta, naktį kaip tik, o paryčiais vėl per šilta.
Tad labai stengdavausi, kad prie kūno būtų tik vilnos ar šilko drabužėliai. Jie daug greičiau džiūsta nei medvilnė, jei jau labai nakties pradžioje vaikas suprakaituotų.
Jei diena buvo labai karšta, kartais palikdavom atsegtą mažylės miegmaišį. Užsegdavome jau tik atvėsus orui.
Esame skaitę, kad kiti užkloja, nukloja sluoksnius. Bet aš sunkiai įsivaizduoju, kaip mūsų besivartančios mažylės išgulėtų po apklotu ilgiau nei 5 minutes.
Maitinimo įranga
Čia mažiausiai ką galime pasakyti. Mes vengiame bet kokių buteliukų, papildomų kėdžių ir kitos panašios įrangos.
Tikrai yra įvairių priemonių. Ir kėdučių, kurios tvirtinasi prie stalo ar prie kėdžių, ir spec. maitinimo kėdučių gamtoje..
Bet mes vienas laikome, o kitas maitiname. Mūsų kūdikiams taip tikdavo, ir nereikdavo nieko papildomai vežtis. Be to, kol jie maži valgo nedaug ir retai. Mes dažnai valgome ir išvažiavę tolėliau nuo palapinės. Tad vežiotis būtų nepatogu.
Palapinės kaimynai
Kūdikių kaiminystė ne visiems maloni, tai daug kur straipsniuose siūloma palikti žaisliukų prie palapinės. Kad jau visi matytų, kas jų laukia ar laikytųsi atokiau.
Man pačiai turbūt nemaloniausia, kai kūdikis verkia naktį. Tada įsivaizduoju, kaip prikelia visą kaimą. 😉
Mums sunkiausios naktys būdavo, kol priprasdavo arba, kai dieną pervargdavo.
Visa laimė tai netrukdavo ilgai, bet būdavom pasirengę jei jau bus blogai, sėst į mašiną ir važinėtis. Daug kas priklauso ir nuo kūdikio temperamento. Mums pirmagimę pripratinti buvo sunkiau nei mažylę.
Bet.. su abiem pirmąją naktį palapinėje beveik nemiegodavau, kol įsitikindavau, kad tikrai viskas viskas bus gerai. 🙂
Kada pradėti
Nors mes turime patirties tik su 4-9 mėnesių kūdikiais. Bet pasaulyje žmonės keliauja su palapinėmis jau nuo 5-6 savaičių. Blogos patirties nesame girdėję. 🙂 Dažniausiai jie visi grįžta namo patenkinti, laimingi, ir nori padrąsinti kitus.
Savotiškas iššūkis turėtų būti ir gerai ropojantys mažyliai.. Mes gyvenome su ropojančią didžiuke, bet jai dar užtekdavo palapinės erdvės, į kiemą nesiverždavo.
Jei tik kirba mintis pabandyti ir jums.. Būtinai bandykite! Jei pirmą kartą nesijaučiate drąsiai visada galima rinktis vietas netoli namų. Blogiausiu atveju greitai parvažiuosite namo.
O gal verta net išbandyti ir savo namo kieme?
Kitų patarimai:
http://www.artofmanliness.com/2011/11/07/venturing-beyond-the-playpen-how-to-take-a-baby-camping/
oj kaip tik itin mums aktuali tema, nes kaip tik šią vasarą su savo mažyle, kuriai eis 8-10 mėnesiai, ketiname paturistauti tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.
Iki šiol nieko naujo specialiai tam poreikiui nepirkome, t.y. ką turime iš anksčiau su žmona – 2 – 2,5ietė Husky palapinė, thermarest 2,5cm čiužinukai, miegmaišiai.
Dėl palapinės neapsisprendžiam – kaip ir įtikinami argumentai ir tikrai smagu būtų turėti didelę palapinę su prieangiu, skirtingais kambariukais, bet yra vienas bet – maždaug pusę laiko mes keliausim dviračiais, tad ją tokią reikės vežtis priekaboje. O ten kiekvienas kilogramo prasmingumas turi būti pasvertas. Faktas, kad itin didelės, sveriančios 15kg tikrai nepirksime, tačiau galbūt rasime ką nors optimalaus, sveriančio 7-8kg.
Dėl kilimėlių vėlgi – turim ir kitokių čiužinių, tačiau jie transportuojami tik automobiliu, tad mums reikia kažkaip iš to suktis. Galvojam nepabijoti ir gal vaikučiui nupirkti atskirą thermarestą pvz 5cm storio (mūsiškiai 2,5cm). Kadangi dydžiai jų visi dideli, tai ir tečiui žiemą turistaujant gamtoje jis būtų naudingas.
Miegmaišiai vėlgi atskira tema, kur vienareikšmiško atsakymo neturime. Žiūrėjome Decathlon parduotuvėje jaunuolio miegmaišių, tačiau jie pasirodė itin dideli – na tokie automobilinėms kelionėms. Mums reiktų kažko mažesnio, optimalaus. Čia galvojam galbūt galima ir pataupyti, jei kaip pagrindas bus geras storas kilimėlis, tai iš apačios šaltis neis, o iš viršaus visada galima apkloti vaikuti papildomais apklotėliais jei vis tik būtų šaltesnė naktis. Tiesa, nežinau kaip būtų su nusispardymu, kol kas namuose lyg ir nieko … 🙂
atviri klausmiai lieka dėl kitų aksesuarų, pvz maniežas. Kai keliausime automobiliu – bus patogu nusivežti, kai su dviračiu, nežianu ką daryti, reiks leisti ant žolės… 🙂
Geras pastebėjimas dėl kempingo vietos pasirinkimo. Tiesą sakant, mes ir be vaiko patys dažnai rinkdavomės arčiau wc, praustuvių, virtuvės, nes tenka kai tenka vaikščioti plauti indus, gaminti valgyti, praustis, tai labai patogu kai viskas čia pat 🙂
Robertai, turiu prisipažinti mes turime 2 kelioninius komplektus. 🙂 Čia aprašėm automobilinį, nes su kūdikiu nekeliavome dviračiais. 😦 Mūsų mažylės kūdikiško amžiaus nė viena jokiame vežime neišbūdavo.. ech.. tai ieškojome kitokių keliavimo būdų.. Ir dabar mažoji sunkiai išsėdi, bet jau lengviau..
Kai keliaujame dviračiais mes irgi imam lengviausią, ir dvivietę tik šiemet keisim į keturvietę.. Kad būtų ilgam į ateitį. 😉
Dėl kilimėlių manau 2,5cm tikrai turi tikti vasarai. Nebent tik dėl savo žiemos kelionių. 😉 Vėlgi, gal mūsų merginos ir per daug naktimis vartosi, bet aš stengčiausi, kad visi kilimėliai būtų vienodo aukščio.. Ir dar tuos kilimėlius suriščiau, kad neišsiskirtų.. Thermarestas lyg turi spec. dirželius, bet galima ir išbandyti šiaip ką paprasčiau.. Bet, žinoma, viskas priklauso nuo jūsų palapinės ploto..
O va miegmaišį tai labai noriu pareklamuoti.. Naudosite kokius 6-7 metus, o jei nedidelis vaikas gal ir ilgiau.. Imkime vieni šeimos pietūs 50lt, dauginam iš metų *7, juk tikrai nebūtų gaila tiek paaukoti.. ir išeitų net 350lt. 😉 Ir štai 7nis metus vaikui šilta ir patogu. 😉
Mes naudojam Deuter, kol kas patenkinti, 5ktas sezonas dar niekas nesuplyšo ir nesugedo.
Robertai, o iš kur jūs randate Decathloną? Juk Lietuvoje jo nėra, ar mes ką nors pramiegojome? 🙂
O va maniežas.. Mes niekada niekur tokio neturėjome.. Apsiėjome be jo.. Na ir šiaip aš sunkiai įsivaizduoju 10mėn. gerai ropojantį, o gal net vaikštantį mažylį jame. 😛 Bet vėlgi visi vaikai skirtingi, ką gali žinoti.. Šiaip man labai patinka tento (“tarp“) įdėja.. Bet mes tik ką įsigijome, tai gal greitai nusivilsiu.. 😉 Jei jis pakankamai didelis, jį galima visaip išlankstyti, ir grindis, ir užuovėją, arba tiesiog ant medžio pakabinti nuo saulės.. Po juo patiesus kilimėlius turi būti visai jauku.. Mes bandysim šiemet..
Labai smagu buvo skaityti, kad jūs planuojat nemažai keliauti! Net mane užkrėtėt eit pasitiest žemėlapį! Tik va naktis jau, o ryt matyt vėl užklups kasdienybės rūpesčiai.. 😉
Na mes rimčiau šį savaitgalį išbandysime priekabelę, tai bus matyti, ar mūsų vaikas pakantus tokiam keliavimui, bet viliames, kad viskas bus gerai, todėl planuojam atitinkamą ir amuniciją 🙂
Kadangi mūsų dvivietė palapinė jau tokia irgi pagyvenus, tai bandysime vistiek surasti didesnę 4viete, optimalų variantą tarp dydžio, svorio ir patogumo – kad būtų galima vežtis dviračiu, bet turėti daugiau vietos nei dabar 🙂
Gera pastaba dėl kilimėlių aukščio. Bus nelabai patogu, jei du bus vienodi, o vienas bus aukštesnis. Keliaujam palapinėmis mes tik vasarą, tad 2.5cm turėtų pakakti. Bent jau musiškiai termarestai neturi dirželių, bet šiaip jau nepastebėjom, kad jie labai slidinėtų, tai gal bėdų nebus.
Dėl miegmaišio šiek tiek neteisingai išsireiškiau, ne tai kad neketinam jo naudoti visai, bet galvojam gal nepirkti labai brangaus ar labai šilto. Ta prasme ką nors iš Hannah, Colemann serijos. Iš tikro neblogas variantas atrodo ir Deuter. Beje koks modelis pas jus?
Kas dėl Decathlono tai nieko naujo, Lietuvoje jis tikrai neatsirado, bet kadangi tenka pabuvoti kartais užsienyje, tai vienas iš aplankymo taškų būna butent Decathlon. Dar turim tradiciją ankstyvą pavasarį į Varšuvą važiuoti, tai ten taip pat Decathlone užsiperkame amunicijos visam sezonui į priekį 🙂
Tentas turistaujant tikrai smagus ir universalus dalykas, tiesą sakant ir aš apie jį mąstau.
Na o kas dėl keliavimo, tai planų su vaiku tikrai daug. Planuojame šiemet šiek tiek pahike’inti Čekijos kalnuose (Krkonoše) kokią savaitę su vaiku kuprinėje, na o vėliau su priekabėle pakeliauti po Moselio slėnį Vokietijoje – dėl itin geros dviračių infrastruktūros, gražiū apylinkių ir civilizuoto krašto praktiškai rojus ne tik su vaikais bet ir be jų ten pakeliauti. Jei pasiseks tai jau bus trečias mūsų kartas Vokietijoje 🙂
Robertai, jei jūs pėsčiomis jau daug vaikščiojot su vežimaičiu, tai su dviračiais turi būti dar geriau. 😉
Dėl kilimukų, tai čia pas mus merginos tiek vartosi, kad juos išspardo ir išstumdo, jei tik yra vietos.. 😀 Laukiam kada gi jau išaugs ir miegos “kaip didelės“. 🙂
Mūsų miegmaišis Deuter Little Star Exp. Vaikams temperatūrų nenurodo, bet pagal mūsų mergaičių savijautą jis toks gana šiltas atrodo. Karštomis vasaros naktimis neužsisegam. Tik įdomu tai, kad jis be virvelių dėl saugumo, tai mūsiškės abi mėgsta iškišti rankas į lauką.. 🙂 Planuojam, kad miegos jame iki 6-7 metų..
Vokietija ir Čekija mums irgi labai patinka! Nors nesijaučiame dar pakankamai buvę šiose šalyse.. Labai įdomios turėtų būti jūsų kelionės, linkim daug sėkmės!
O mes šiemet didesnės kelionės dar nesame suplanavę.. Kalbinu ir šiaip, ir taip Palapinės tėtį, bet niekaip nepavyksta išgauti kada galėsim atostogauti.. Gerai, kad yra savaitgaliai.. 😉
dėkui už patarimus:) Kai jau mąstysite konkrečiai kur nusigauti, tai gal būt sudomins tokie kraštai http://www.gr20.eu/ ar http://dviraciuzygiai.lt/new/alandu-salos-arba-gyvenimas-nuo-kelto-iki-kelto/ 🙂
GR20.. Buvau susidariusi nuomonę, kad tai gražiausias ir sunkiausias ilgasis pėsčiųjų takelis Europoje! Neįtikėtina, kokių šaunuolių lietuvių yra, kurie net su 11kos metų žmogučiu įveikė šį kelią! Ačiū, Robertai, už nuorodą.
O apie Alandų salas įrašą ne taip seniai perskaičiau ir labai laukiu panašių iš Čekijos ir Vokietijos. 🙂
Labai norėtųsi ir mums pabuvoti abiejose vietose..
Sveiki, o kokia jūsų palapinė? Mes kaip tik ieškom erdvios šeimyninės ir niekaip neišsirenkam optimalaus varianto (biudžetas apie 200 eurų). Turbūt daugiausiai kriterijų atitinka Coleman Trailblazer 5+, bet jos prieangis žemokas ir nežinau, ar bus pakankama ventiliacija, nes nėra galinio lango, o jis, kaip suprantu, vienas iš dalykų geriausiai užtikrinantis oro srautą (jei miegamojo durys su tinkleliu). Būsiu labai dėkinga už rekomendacijas 🙂
Sveiki, Juste. Mūsų palapinė (Salewa gamintojo) jau kokie 5 metai nebegaminama. Mes šiemet kaip tik rinksimės naują palapinę, nes turėtoji paskutinės kelionės pabaigoje suplyšo net keliose vietose.. Medžiaga nuo senatvės jau nebeišlaikė.. 😦 Bet turėta palapinė įkūnijo beveik viską, ko mes norėjome, tad išsirinkti nelengva.. 🙂
Dėl jūsų poreikių.. Mes niekada neturėjome palapinės su galiniu langu, todėl mums jis neatrodo reikalingas. Mūsų palapinė turėjo gerą ventiliaciją per didelį prieangio stogo plotą ir mums užtekdavo, o kai pūsdavo stiprus vėjas atrodydavo net per daug gera ventiliacija.. 🙂 Mums atrodo labai svarbu, kad prieangis būtų stovimo aukščio, o būtent miegamasis gali būti žemesnis. Prieangyje mes praleidžiame be galo daug laiko, kai lyja – valgome, žaidžiame, džiauname skalbinius ir pan. Pagal jūsų biudžetą gal visai tiktų panašios palapinės:
http://www.amazon.de/Coleman-Zelt-Waterfall-kaki-beige/dp/B001P80GMS/ref=sr_1_16?ie=UTF8&qid=1458034765&sr=8-16&keywords=5+personen+zelt
http://www.amazon.de/Skandika-Lyon-Familienzelt-eingen%C3%A4htem-Zeltboden/dp/B00BLLYF1W/ref=sr_1_12?ie=UTF8&qid=1458034765&sr=8-12&keywords=5+personen+zelt
http://www.amazon.de/CampFeuer-Tunnelzelt-Personen-Wassers%C3%A4ule-Campingzelt/dp/B00SR6B134/ref=pd_sim_sbs_86_1?ie=UTF8&dpID=51rkg5klJLL&dpSrc=sims&preST=_AC_UL160_SR160%2C160_&refRID=05FCWQKFQBVM3GGT2CZ0
http://www.amazon.de/High-Peak-Pretoria-helloliv-12194/dp/B00499DRXK/ref=sr_1_19?ie=UTF8&qid=1458034917&sr=8-19&keywords=5+personen+zelt
Jei norėtumėte, galime ir daugiau pasitarti el. paštu palapineje @ gmail.com
Sėkmės išsirenkant Jums tinkamiausią palapinę!