Nybro nedidelis miestelis netoli Kalmaro miesto. Kai klausėme, kur pamatyti ir sudalyvauti pučiant stiklą visi be jokių abejonių siūlė aplankyti Nybro. Nybro miestelyje yra universitetas mokantis stiklo meno, ir bent pora aktyviai veikiančių stiklo dirbtuvėlių.
Pukeberg vienas seniausių stiklo fabrikų
Nybro miestelyje važiavome pagal rudąsias turistines rodykle. Nežinojome, į kurį iš fabrikų pateksime, rodyklės mus nuvedė į Pukeberg fabriką. Dar tame pačiame miestelyje prie geležinkelio stoties turėjo būti ir Nybro striklo fabrikas. Bet mūsų patirčiai tikrai pakako aplankyti Pukeberg stiklo dirbtuves! Pasitiko senas raudonų plytų pastatas su kaminu. Patogi stovėjimo aikštelė, staleliai papietauti. Įėjimą į fabriką suradome nesunkiai, bet kur eiti po to? Jautėmės pasimetę, užėjome į vieną ekspozicijos salę, paėjome į priešingą pusę.. hmmm.. O kurgi mums dabar eiti? Beliko tik į parduotuvę, na kad jau taip, tai nusprendėm bent nueiti į parduotuvę.
Pukeberg stiklo parduotuvė
Parduotuvėje net akys apraibo nuo įvairiausių stiklinių indų, žaislinių figūrėlių, netikėčiausių spalvų ir formų įvairovės. Kainos, tiesa, mūsų ne menininkų akimis pasirodė kosminės, bet daiktai tikrai įstabūs. Pasivaikščiojome po parduotuvę, pasigrožėjome, apžiūrėjome kaip parodą. Ir tada pastebėjome, kad prie pat parduotuvės kitoje pusėje, darbuojasi stiklo pūtikas!
Stiklo pūtimas
Nedrąsiai atsisėdome ant suolelių ir turėjome progos stebėti, kaip stiklo burbulas virsta žalsva pailga vaza. Kaip vienas galas nupjaunamas, kišama į įvairias krosnis, kol galų gale tikrai puikus rezultatas. Stiklo pūtėjas turėjo ir padėjėją, kuri pagyvenusių žmonių porai labai nemažai pasakojo, rodė. Mes spoksojome išsižioję, juk nieko panašaus nebuvome matę, net negalėjome patikėti, kad stiklas gali būti tokia tąsi medžiaga.. Ir kokia laimė, kai pagyvenusi pora išėjo, dėmesio gavome ir mes! Pasirodo, savaitgaliais stiklo nepučia (mes kaip tik buvome šeštadienį), bet šiuo metu ruošė dirbinius parodai! Papasakojo, kad jau senokai paprasti dirbiniai Švedijoje nebegaminami, tik kokioje Kinijoje ar kitoje šalyje, kur pigus rankų darbas. Bet dabar švedai kuria meną iš stiklo. Nybro miestelyje yra ir Kalmaro universiteto padalinys, kuris moko stiklo meno ir technikos. Aplink daug gamtos, tai studentai džiaugiasi ir randa įkvėpimo šaltinį. Paklausė ir ar Lietuvoje yra tokių stiklo pūtimo dirbtuvių.. Bet.. mes niekada nebuvome girdėję apie stiklą Lietuvoje ir pasakėme, kad pas mus tokie dalykai daromi iš molio.. Kai grįžome, puolėme naršyti internetą ir domėtis, pasirodo, kad ir Lietuvoje buvo amatininkų, kurie gamino stiklinius dirbinius! Tai pasirodėme nežiniukais.
Didžioji pučia burbulą
Matyt pasirodėme tokie vargšeliai nežiniukai, nieko nematę ir negirdėję, bet kuriems labai įdomu. Ir.. meistras pasiūlė mūsų didžiajai pabandyti išpūsti stiklą! Iš pradžių aš abejojau ar didžioji sutiks, ji nėra naujovių mėgėja. Bet pasirodo klydau, ir didžioji sesė išbandė! Per kokių 3m ilgio strypą, ji išpūtė visai nemenką stiklo burbulą! Tiesa, sunku pasakyti ar jai kuo nors tai skyrėsi nuo paprastų muilo burbulų pūtimo.. Bet bent jau aplinka buvo visai kitokia, aplink visur krosnys, čia ilgas ilgas vamzdis ir visai kitoks burbulas.. 🙂 Buvome tokie dėkingi meistrui ir tokie laimingi! Gaila, tik nuotraukos nelabai pavyko, buvo tamsu, o mažylė ant mano rankų neleido išlaikyti fotoaparato lygiai, tad čia nuotraukomis nepasipuikuosime. 🙂
Jei norite pabandyti pagaminti kokį stiklo indą, Švedijoje yra įvairių dienos ar savaitgalio kursų:
http://www.glasriket.se/en/Package-offers/Glass-experiences-in-the-Kingdom-of-Crystal/
Daugiau apie Pukeberg
http://www.pukeberg.se/
http://www.glasriket.se/en/Glassworks/Pukeberg/
http://www.pukebergglasbruk.se/first.html
Apie stiklo meistrą ir jo dirbinius:
http://www.gunnebrandstedt.se/
Stiklo pūtimas ir dirbiniai Švedijoje:
http://www.glasriket.se/en/
Stiklas Lietuvoje:
http://www.tdaile.lt/Stiklas/StiklasVidus.htm
http://www.stiklomenas.lt/istorija.php
Parašykite komentarą